Nokia N900 vs Smartfon Pre

Nokia N900 jest obecnie najbardziej zaawansowanym technologicznie telefonem z Finlandii. W zasadzie to już nie telefon, tylko tablet internetowy z funkcją rozmów głosowych? Czy dobry?

W skład zestawu oprócz telefonu znajdziemy baterię, rysik, zestaw słuchawkowy in-ear z pilotem, kabel video, kabel USB/micro USB, ładowarkę, adapter do ładowarki oraz ściereczkę do ekranu. Zestaw jest naprawdę bardzo bogaty, lecz mogłoby się wydawać, że do pełni szczęścia brakuje tylko karty pamięci. Spokojnie, w N900 jest 32 GB pamięci wewnętrznej, której powinno wystarczyć każdemu. Ten model wyglądem przypomina Nokię N97, lecz jest od niej szerszy. Dokładne wymiary to 110,9 x 59,8 x 18 mm, a waga aż 181 g. Wszystkie elementy są starannie wykonane z plastiku i metalowych wstawek. N900 jest wyposażona w oporowy ekran dotykowy, o przekątnej 3,5 cala. Oznacza to, że w obsłudze telefonu możemy posługiwać się rysikiem. Wyświetlacz reaguje bardzo szybko i sprawnie, a do tego działa tutaj przewijanie kinetyczne. Brak multitoucha zastępuje sterowanie różnymi gestami. Przydatnym i ergonomicznym narzędziem jest realna klawiatura QWERTY. Klawisze są duże i wygodne w obsłudze. Oprócz tego są także 4 inne przyciski – włącznik, regulacja głośności (opcjonalnie zoom), a także przycisk aparatu. Po wsunięciu klawiatury QWERTY obsługiwanie telefonu odbywa się z poziomu ekranu.

System.

Nokia N900 działa pod kontrolą Maemo 5. Jest ciekawym systemem, z racji tego, że stanowi produkt dystrybuowany przez Linuksa w oparciu o Debian, który ma dużo wspólnego z Ubuntu. Maemo jest tylko w niewielkim stopniu ograniczonym systemem, dlatego mamy w nim do dyspozycji na przykład terminal. Otwarte oprogramowanie nie jest jednak w stanie przyćmić słabego interfejsu. Użytkownicy, którzy stykali się z tym telefonem po raz pierwszy mieli z początku poważne problemy. Jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić. Przycisk menu prowadzi do menu, jeśli wszystkie inne aplikacje i pozostałe okna są wyłączone. Jeśli jednak tworzymy jakąś aplikację, to prowadzi on do dashboardu. Nie ma przycisku cofania.

Dla zorganizowanych.

Osoby poszukujące telefonów z dobrym organizerem oraz innymi narzędziami biurowymi powinni zainteresować się N900. Kalendarz wyświetla informacje w postaci widoku miesięcy, tygodni oraz zdarzeń, obsługuje różne kalendarze – możemy oddzielać wydarzenia prywatne od służbowych, albo formułować własne kategorie. Są też notatki oraz lista zadań, a wszystko możemy wyświetlić na ekranie głównym w formie widżetu. Funkcjonalny kalkulator z początku wygląda niepozornie, ale posiada on tryb naukowy. Nokia N900 zapewnia obsługę PDF. Gorzej jest z plikami Office’a, ale możemy korzystać z aplikacji Documents to Go służącej do wyświetlania takowych przez miesiąc demonstracyjny. Ovi Maps jest aplikacją, która umożliwia wyświetlanie map czy zdjęć satelitarnych oraz nawigację. Na pokładzie znajduje się także przeglądarka internetowa o nazwie MicroB, oparta o silnik Gecko, z którego korzysta także Firefox.

Autorski system operacyjny firmy Palm został zastosowany w modelu Pre. Nazywa się on WebOS i zaraz zobaczymy jak spisuje się w praktyce.

Scena pierwsza, ujęcie pierwsze.

WebOS został oparty na Linuksie. Sercem smartfonu jest procesor ARM Cortex A8 o taktowaniu 600 MHz oraz układ graficzny PowerVR SGX. Mamy do dyspozycji 7,5 GB pamięci wewnętrznej. Czemu tak dużo? Bo nie możemy używać kart pamięci. To przykre, ale tyle miejsca musi nam wystarczyć. Dane przenosimy poprzez Bluetooth lub USB. Menu smartfonu jest proste, ale nie toporne, całość jest dobrze zorganizowana i można łatwo się po nim poruszać, a także zmieniać pulpity przesuwając ekran na dwie strony. Na pierwszym mieszczą się wszelkie podstawowe funkcje telefonu, na drugim znajdują się dodatki i aplikacje, z kolei trzeci zajmują funkcje ustawień i łączności. Telefon jest wielozadaniowy, bo możemy otworzyć do 10 aplikacji bez potrzeby zamykania poprzednich i włączania nowych. Aktywne aplikacje wyświetlają się w formie zrzutów ekranowych, które dodatkowo są ruchome. Zamykanie poszczególnych aplikacji odbywa się poprzez przesunięcie ich poza ekran. Niezależnie od ilości otwartych aplikacji, u dołu ekranu ciągle w gotowości są najważniejsze funkcje telefonu w postaci ikon.

Komunikacja.

Numery wybiera się bardzo łatwo zarówno przy użyciu wirtualnej klawiatury oraz wysuwanej, fizycznej. Jakość połączeń jest zadowalająca, jednak brakuje wybierania głosowego. Tekstowo możemy komunikować się przy pomocy SMS-ów, MMS-ów, e-maili oraz komunikatorów. Wszystkie rozmowy są przechowywane w jednym miejscu, co upraszcza obsługę. Odbiór wiadomości ułatwia wyświetlanie jej od razu na ekranie głównym. Z Internetem połączymy się przy pomocy modułu HSDPA oraz Wi-Fi, możemy również wykorzystać telefon jako modem. Szybkość działania, poprawne wyświetlanie stron oraz obsługa przy użyciu gestów to tylko niektóre z wielu zalet przeglądarki opartej o WebKit. Surfowanie po sieci w pozycji horyzontalnej utrudnia nieco brak wirtualnej klawiatury, więc lepiej jest trzymać telefon w tradycyjny sposób. Na razie nie ma jeszcze dobrze zorganizowanej obsługi flash, jednak Adobe już nad tym pracuje.

Reszta.

Z pozostałych funkcji telefonu warto wspomnieć o Synergy. To automatyczna synchronizacja danych, która aktualizuje wszelkie kontakty automatycznie. Dane scalają się praktycznie ze wszystkich źródeł i w prosty sposób pozbędziemy się duplikatów i wszystkie dane znajdą się w jednym miejscu. Dotyczy to także rozmów via SMS i komunikator. Wyróżnić trzeba także opcje biznesowe. Zainstalowano przeglądarki dokumentów pakietu Office oraz PDF, kalendarz i notatnik. Jest tu także moduł GPS pracujący w trybie online. Narzekać można z pełnym rozgrzeszeniem na akumulator urządzenia. Przy średniej rozmowności około godziny, kilku odebranych i wysłanych wiadomości, odrobiny surfowania po sieci i słuchaniu muzyki telefon domagał się ładowania już po dobie. Przy takiej funkcjonalności, aż się prosi o dłuższy czas działania.