Palm Pre

Amerykańska firma Palm zaprezentowała po latach milczenia swój najnowszy smartfon o nazwie Pre. Niektórzy uważają, że to godny konkurent dla iPhone’a.

Nietuzinkowy wygląd.

Palm Pre to produkcja nietypowa, ergonomicznie zaprojektowana i pełna zakrętów. To właśnie dzięki swym niecodziennym kształtom telefon świetnie leży w dłoni, a jego obsługa jest naprawdę przyjemna. Miły w dotyku fortepianowy plastik sprawia, że Pre prezentuje się niezwykle elegancko i nowocześnie, ale jego wadą jest, jak we wszystkich telefonach wykonanych z tego tworzywa, że łatwo zbiera odciski palców i smugi. Nie wygląda to zbyt estetycznie, ale zaradzić temu może miękkie etui. Poza zabrudzeniami przeszkadza podatność na zarysowania, gdyż jest to bardzo delikatne tworzywo. Jednak nie ma tragedii i mikroskopijne zarysowania nikogo nie zirytują. Ekran wyświetla w rozdzielczości 320 x 480 pikseli w dość dobrej jakości, która jednak traci przy świetle słonecznym w związku z zastosowaniem błyszczącego panelu. Multitouch daje się obsługiwać jedynie palcami, a prócz wyświetlacza możemy się nim posługiwać także w obszarze pod nim, aby sterować przyciskiem „Home”. Pre posiada także wysuwaną klawiaturę QWERTY. Pisze się na niej szybko, łatwo i przyjemnie – przyciski są odpowiednio oddalone od siebie i mają mały skok. Jako, że jest to pionowy lider, to możemy używać urządzenia jedną ręką.

Kamerka.

3,2 MPix nie robi wrażenia. Aparat nie ma funkcji łapania automatycznie ostrości, a zdjęcia możemy wykonywać tylko w rozdzielczości 2048×1536 pikseli. Nie ma tu również praktycznych dodatków i ustawień, jak tryb makro, balans bieli czy kompresor ekspozycji. Jedynym udogodnieniem w kwestii aparatu jest dioda doświetlająca. Przy tych wszystkich brakach fotki wychodzą zachwycająco dobrze. Nie ma jednak możliwości kręcenia filmów wideo. Chyba, że zainstalujemy aplikację o nazwie Precorder, która znosi to ograniczenie. Możemy nagrywać w rozdzielczości 480×320 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Obraz, jak na taką rozdzielczość jest rewelacyjny pod względem kolorytu, płynności i dynamiki. Nie dostrzeżemy na nim żadnych zniekształceń, a dźwięk jest zsynchronizowany i czysty. W dodatku możemy poświecić sobie diodą LED podczas nagrywania, a na końcu wybrać format zapisu wideo oraz audio.

Multimedia.

Palm Pre jest średnio zaawansowanym urządzeniem multimedialnym. Największe uznanie budzi odtwarzacz muzyczny. Producent położył w tej kwestii nacisk na prostotę i wygodę obsługi. Nasze zasoby muzyczne możemy porządkować według własnych upodobań i tworzyć listy odtwarzania. Jakość dźwięku na słuchawkach jest bardzo dobra. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o dźwięku płynącym z głośnika, który obciążony świszczącymi tonami. Lepiej używać go do nawigowania czy w trybie głośnomówiącym. Odtwarzacz wideo nie radzi sobie z DivX-ami. Miejmy nadzieje, że w niedługim czasie ukaże się aplikacja, która nadrobi te zaległości. Oprócz tego możemy umilić sobie czas w podróży słuchając wieści ze świata przy użyciu radia